Жорстка ендоскопія
Жорстка ендоскопія. Особливості і принцип роботи жорстких ендоскопів (оптичних трубок)
Одним з найважливіших методів діагностики і лікування різних захворювань є ендоскопія. За допомогою ендоскопічного обладнання можливо проводити візуальний огляд внутрішніх порожнин організму людини, біопсію, хірургічне і терапевтичне вплив, промивання порожнини і наповнення її повітрям або рідиною, введення лікарських розчинів, видалення новоутворень і чужорідних тіл і т. д.
Крім візуального спостереження, може проводитися фото - і відеозапис ендоскопічних досліджень і хірургічних втручань.
Номенклатура жорстких ендоскопів (оптичних трубок), що випускаються в усьому світі, досить велика та залежить від галузі медичного застосування.
Существут два етапи розвитку сучасних оптичних систем жорсткої ендоскопії:
<>1.2. Оптична система з стержневидными лінзами (HOPKINS), запропонована Гарольдом Хопкінсом (Великобританія) ще в 1966 роціСистема, запропонована Хопкінсом, характеризується малою величиною сферичної і сферохроматической аберацій, астигматизму, кривизни поля зображення та відносно невеликою величиною деформації.
Ефективність введення стержневидных колективів в оптичну систему оптичної трубки демонструється результатами розрахунку двох оптичних систем ендоскопів: класичної оптикою з тонкими лінзами (а) і з оптикою зі стержневидными лінзами (б). Система з стержневидными лінзами при більшій величині кутового поля має менший діаметр лінз і велику довжину.
У залежності від області застосування ендоскопа і обстежуваної порожнини визначають діаметр, довжину робочої частини ендоскопа, напрям спостереження, поле зору та оптимальні робочі відстані жорстокого ендоскопа (оптичної трубки). Робоча відстань у відповідності з призначенням ендоскопа може коливатися в діапазоні від 3 до 100 мм.
Від оглядових і діагностичних ендоскопів для найкращого огляду порожнини і найбільш природного сприйняття спостережуваних внутрішньопорожнинних об'єктів потрібно більше поле зору при збільшеннях від 1,1 до 1,3 x. Операційні ендоскопи можуть мати збільшення від 1,6 до 1,8 x для впевненого проведення різних маніпуляцій під візуальним контролем. Поле зору жорстких ендоскопів знаходиться в діапазоні від 50 до 105°. Стандартні кути напрямку спостереження: 0°, 12°, 30°, 45°, 70°, 90°.