Світильники робочого поля (УРП)
Спеціальні світильники, що створюють рівномірне освітлення робочого поля, називаються безтіньовими. Якщо над робочим місцем підвісити одну, дві або навіть три лампочки, то кожна з них буде формувати свої тіні на робочих поверхнях. При виконанні точних робіт з мініатюрними інструментами це не завжди зручно. Тому в стоматологічній галузі є необхідність застосування спеціальних світильників з безтіньовим ефектом. Неправильне освітлення стоматологічного кабінету стомлює зір, знижує працездатність лікаря, підвищує ризик неточних маніпуляцій у ротовій порожнині пацієнта. Рівень освітленості – один з головних параметрів, що регламентується стандартом DIN 67505, прийнятим в Європі.
Норми освітленості в кабінеті дантиста:
- поле Е1: зона загального пересування, рівень освітленості – від 500 до 1000 Лк;
- поле Е2: місце, де лікарі готують інструменти, рівень освітленості – в межах 2000 Лк;
- поле Е3: висвітлюється стоматологічне крісло, зона маніпуляцій стоматолога, освітленість – від 2500 Лк.
Однак цього світла недостатньо для здійснення маніпуляцій і хірургічних процедур, стоматолога потрібні додаткові світильники.
Як вибрати безтіньовий світильник для стоматології
Не відкидає тінь – значить підходить: мова йде не про кастинг вампірів, для нормальної роботи стоматолога потрібен безтіньовий світильник. Це спеціальні прилади, які використовуються в «полі 3» для додаткового підсвічування ротової порожнини пацієнта.
Безтіньові лампи стоматології та їх критерії:
- Якість світла: рівномірна, повна і чітка освітленість ротової порожнини.
- Колірна температура: 4500-5000 Що Це нейтрально-біле світіння, яке підвищує працездатність, достовірно передає кольори. Не рекомендується використовувати світильники з «операційним світлом» на 5500-6500 К: холодне біле світіння «змащує» червоні та жовті кольори, що перешкоджає виявленню карієсу, змін пульпи, слизової.
- Рівень освітленості: 8000-36 000 Лк. Такий світильник – це, по суті, міні-прожектор, який не залишає «темних плям» в роті пацієнта. А щоб захистити очі, пацієнту на час лікування одягають темні окуляри.
Де встановлюються світильники стоматологічні
Світильник, який освітлює робочу зону, встановлюється наступним чином:
- фіксується на стіні на відстані до 1 м від робочого поля стоматолога;
- підвішується до стелі: відстань світильника від підлоги – 2 м;
- кріпиться на штатив з колесами: мобільний світильник можна пересувати біля стоматологічного крісла або переміщати в інший кабінет.
Що стосується світла, то сьогодні в пріоритеті LED-світильники для стоматології. Ці прилади на 100% відповідають вимогам, які пред'являються до висвітлення в стоматологічних кабінетах. Серед інших плюсів – економічність, стильний дизайн і рекордно тривалий термін служби.