Термотерапія
Термотерапія (thermae – тепло, спека; therapia — лікування) — теплолікування, сукупність фізіотерапевтичних методів, що використовують тепло природних і штучних джерел.
Термотерапія — це вологе тепло водяних ванн, лазень, зігріваючих компресів, лікувальних грязей, і сухе тепло грілки, інфрачервоної лампи, парафіну, озокериту, сухоповітряних і электросветовых ванн. Для більш глибокого прогрівання термотерапія використовує високочастотні та надвисокочастотні струми.
Лазні, сауни, хаммам, у яких вплив на організм сухого або влажого тепла, пари, гарячої та холодної води також належать до термотерапії.
У домашніх умовах застосовують водяні і електричні грілки, припарки і зігрівальні компреси, нагріті сіль, пісок. У лікувальних установах термотерапію здійснюють за допомогою електричних ламп розжарювання, інфрачервоних променів, лікувальних грязей, парафіну, озокериту; для посиленого теплоутворення в тканинах тіла використовують индуктотермию, високочастотні електричні поля і мікрохвилі.
При застосуванні природних теплоносіїв, крім температурного дії (за рахунок великої теплоємності, малої теплопровідності і відсутності конвекції), проявляється їх хімічну дію (за рахунок наявності неорганічних та органічних кислот у лікувальної грязі, біологічно активних речовин в озокериті, мінеральних масел в парафіні) і механічне (наприклад, компресійний ефект аплікації парафіну, озокериту).
Термотерапія спричинює місцеві та загальні реакції організму. Поліпшення крово - і лімфообігу. Розширюються кровоносні судини, що призводить до гіперемії і підвищення температури шкіри, що сприяє прискоренням процесів обміну, утворенням біологічно активних речовин, посиленням процесу регенерації, розсмоктуванням продуктів тканинного розпаду. Все це обумовлює протизапальний, знеболюючий і розсмоктуючий ефект. При загальному нагріванні відбувається збільшення частоти пульсу і дихання, зниження артеріального тиску, збільшення потовиділення, розширення просвіту бронхів, підвищення моторної функції органів шлунково-кишкового тракту. Оптимальна реакція виникає в тих випадках, коли немає надмірної теплової навантаження на організм.
Показання до термотерапії
Захворювання опорно-рухового апарату, периферичної нервової системи, ЛОР-органів, сечостатевої систе-ми, при травмах, спайковому процесі. Знімає напругу і втому, покращує стан емоційної сфери, підвищує захисні сили організму. Використовується при лікуванні целюліту, ожиріння та захворювань шкіри.